Куцурубська громада
o

Порядок встановлення додаткового строку для прийняття спадщини

Дата: 10.08.2018 15:22
Кількість переглядів: 774

Право на спадкування мають особи за законом, або особи, що визначені у заповіті. У випадку, якщо заповіт відсутній, визнаний недійсним, спадщину не прийнято або є відмова від спадщини за заповітом, а також якщо заповіт не охоплює все майно – то право на спадкування отримують спадкоємці за законом в порядку черговості. Відповідно до  Цивільного Кодексу України є 5 черг спадкування. Наступна черга спадкоємців за законом одержить право на спадкування тільки в тому випадку, якщо попередня черга відсутня, усунена від спадкування, відмовилась від спадкування, або не прийняла спадщини.Фото без опису

    Право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, а спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, і для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців,  який починається з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який має на меті прийняти спадщину, проте на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

    У разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

    Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна — основна частина рухомого майна знаходиться на території, що є тимчасово окупована, то місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

     Якщо спадкоємець  протягом цього строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Винятком є спадкоємці, які постійно проживали разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Такі особи вважаються такими, що прийняли спадщину,  якщо  протягом встановленого строку  не подали заяву про відмову від неї.

    Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину. Крім випадків відмови від спадщини у встановленому законодавством України порядку.

    У разі пропущення строку на прийняття спадщини у спадкоємця є два способи поновити та отримати спадщину:

- за згоди усіх спадкоємців, які вже прийняли спадщину та не заперечують проти того, щоб новий спадкоємець подав заяву про прийняття спадщини та прийняв її;

- отримати відмову у відкритті спадщини у нотаріуса та звернутися до суду із позовною заявою про  визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

    В спадкоємця, яка має намір звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та отримати позитивне рішення суду мають бути поважні причини, які стали причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

     Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини  вважаються  причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини.

     Поважними причинами є:

 • тривала хвороба спадкоємця;
 • велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємця і місцем знаходженням спадкового майна;
 • складні умови праці, які, зокрема, пов’язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними;
 • перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України.

     Також є причини пропуску строків для прийняття спадщини, які не можуть бути визнані судом поважними:

 • незнання про смерть спадкодавця;
 • необізнаність щодо строку та порядку прийняття спадщини;
 • необізнаність  особи  про наявність спадкового майна;
 • похилий вік;
 • непрацездатність;
 • незнання  спадкоємців про існування заповіту;
 • відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;
 • невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину;
 • несприятливі погодні умови і т.д.

    У суді спадкоємцю необхідно обґрунтувати поважність причин пропуску зазначеного строку належними та допустимими доказами.

       Повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено.

    Отримати консультацію з правових питань можна у Першому миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: м. Миколаїв, вул.. Образцова, 4а/2, (0512) – 47-20-90, 47-20-91 або у відділі «Ольшанське бюро правової допомоги» - м. Миколаїв, вул. Очаківська, 142, тел. (0512) 48-00-17.

      Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0 800 213 103.
Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора