Пам'ятка населенню
Запобігти! Врятувати! Допомогти!
Навчально – методичний центр цивільного захисту та
безпеки життєдіяльності Миколаївської області
інформує, застерігає, рекомендує:
На території м. Очаків та Очаківського району існує небезпека виникнення зсувів.
ОБЕРЕЖНО ЗСУВ
Зсув – це зміщення гірських порід вниз по схилу під дією сили земного тяжіння без втрати контакту з нерухомою основою на більш низький гіпсометричний рівень.
Можливі небезпечні наслідки зсуву.
Руйнування житлових і виробничих будівель, інженерних та дорожніх споруд, магістральних трубопроводів та ліній електромереж, систем життєзабезпечення, а також травмування та загибель людей.
Заходи з попередження небезпеки.
- Не розміщуйтесь на відпочинок поблизу від круч та під високими схилами берега.
- Не підкопуйте схили та не підходьте близько до обриву.
- Не залазьте в отвори які утворилися під обривами в результаті дії хвиль.
- Не залишайте дітей без нагляду.
- Не переходьте межі позначених небезпечних ділянок.
Уважно слухайте інформацію про можливі місця та приблизні межі зсувів, а також інструкції про порядок дій у випадку загрози зсуву.
Повідомте про появи ознак зсуву органи місцевого самоврядування та органи ЦЗ. Ознакою зсуву є зміщення ґрунту.
Дії під час зсуву:
Дійте негайно! Швидко одягніться, візьміть документи та зберіть найбільш цінні речі. Терміново евакуюйтесь у безпечне місце.
Дійте залежно від рівня загрози.
Попередьте сусідів, надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку.
Зберігайте спокій, уникайте паніки.
Сонячний тепловий удар
Внаслідок перегрівання організму і надмірного припливу крові до голови погіршується загальний стан людини
Ознаки перегрівання організму:
-
відчуття втоми, головний біль, запаморочення, нудота, спрага;
-
шум у вухах, задишка, прискорене серцебиття (інтенсивно червоніє обличчя, можлива носова кровотеча).
Якщо в цей час вжити необхідні заходи, можна уникнути тяжких наслідків.
Небезпека сонячного теплового удару збільшується при фізичному навантаженні та нестачі води. Організм не встигає охолоджуватися і швидко перегрівається.
Допомога потерпілому:
- потерпілого покласти в тінь або в прохолодне приміщення, зняти одяг придати тілу напівсидячи положення;
- прикласти холодні компреси на голову, шию, груди, можна обгорнути тіло мокрим простирадлом;
- напоїти холодною, трохи підсоленою водою, пити невеликими ковтками кожні 3-5 хвилин;
- якщо потерпілий втратив свідомість покласти на бік;
- якщо спостерігається аритмія органів дихання робити штучне дихання.
Охолодження не повинно бути різким і швидким
В усіх випадках перегрівання організму терміново викликати лікаря
Небезпека на воді
Перед тим як зайти в воду переконайтесь:
- що під водою немає зайвих предметів (каміння, уламків металевого брухту, будівельних конструкцій, сміття, водоростей);
- купайтесь краще там, де є рятувальні служби;
- якщо ви напідпитку, будьте обережні ви можете переоцінити свої сили;
- вибирайте для купання місце віддалене від маршруту руху плавзасобів.
Під час купання:
- зайшовши у воду, постійте, поки тіло адаптується до температури води;
-не запливайте за попереджувальні буї, не підпливайте до будь-яких суден та інших плавзасобів;
- особливо слідкуйте за дітьми: їхня поведінка у воді не передбачувана;
- не стрибайте у воду з непризначених для цього споруд та об’єктів, особливо з недослідженим дном;
- не запливайте далеко від берега, переохолодження – головна причина трагічних випадків;
- ніколи не плавайте наодинці;
- до плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів;
Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18, повітря не нижче +24.
Як уникнути трагедії на воді.
Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є правильний вибір і обладнання місць для купання; навчання дорослих та дітей плаванню, суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах, постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих. Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18, повітря не нижче +24.
Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води із швидкою течією, не заходьте у воду напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах; купаючись на “дикому пляжі” чи у незнайомому місці – не пірнайте з берега, гірки, дерева; у воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби; особливо слідкуйте за дітьми: їхня поведінка у воді не передбачувана; до плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів; утримуйтеся від далеких запливів: переохолодження – головна причина трагічних випадків. На рівнинних річках є багато ям і вирів. Вони підступно зустрічаються біля піщаних кос, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти.
На морі треба завжди зважати на хвилі, які можуть перевернути людину при вході у воду. Не намагайтеся плисти проти хвилі. Варто бути обережними біля водорізів. Не пірнайте з них, бо можна впасти – вони дуже слизькі від водоростей. Не запливайте за буйки! Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.
Якщо човен перевернувся, головне не розгубитися. Навіть коли перекинувся, він і тоді ще певний час тримається на воді, отже, треба зберігати спокій, і до прибуття рятувальників триматися за човен, штовхаючи його до берега. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на плаву. Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям неможливо. Під час катання дітей необхідна присутність дорослого в кожному човні. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді. Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, котрі вміють плавати, і з самовпевненістю запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води. Тоді починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти рукою на себе ступню за великий палець.
Пожежа в салоні транспорту!
Громадяни! Якщо в салоні транспорту (автобуса, тролейбуса, трамвая) відбулася пожежа:
- По-перше, негайно сповістити про це водія, не забувайте, що його увага звернута, головним чином, на дорогу.
- По-друге, відчиніть двері кнопкою аварійного відкриття дверей.
- Якщо це не вдається, а салон наповнюється димом, розбийте бокові вікна (тримаючись за поручні, підтягніться і вдарте обома ногами у кутик віконного скла) або відчиніть їх як аварійні виходи згідно з інструкцією (наприклад, за допомогою спеціального вмонтованого шнура).
- По-третє, по можливості самі гасіть полум’я за допомогою вогнегасника, якщо він є в салоні, або накривши верхнім одягом осередок загоряння.
Як і при будь-якій пожежі, у громадському транспорті треба всіма способами боротися з панікою, рятувати в першу чергу дітей і тих, хто не може сам про себе подбати.Не юрміться біля дверей, якщо там утворилася давка, краще вибийте вікно.Захистіть від диму рот і ніс хустинкою, шарфом, рукавом, полою куртки (пальто).Перша небезпека при такій пожежі - отруйні гази від пластику; інколи достатньо кілька разів їх вдихнути, щоб знепритомніти.Вибравшись із салону, що горить, одразу ж допоможіть іншим.При цьому будьте обережні з металевими частинами в трамваї і тролейбусі – вони можуть виявитися під напругою через обгорілу ізоляцію.
Не нашкодь
Важливо знати не тільки правила надання першої медичної допомоги постраждалим, а і те що не можна робити щоб не зашкодити.
Неможна:
- переносити постраждалого на другу місце, якщо в цьому немає потреби (загроза з боку вогню, обвалу будівлі, затоплення);
- накладаючи пов'язку, шину, не робіть того, що завдасть додаткових страждань постраждалому;
- торкатися рани руками або предметами;
- давати воду та ліки постраждалим;
- вилучати з рани живота, грудної клітки та голови предмети які стали причиною травми, спроба їх видалити може спричинити значну кровотечу;
- залишати на спині постраждалого без тями, особливо при нудоті, необхідно повернути його на бік, або повернути йому вбік голову;
- знімати одяг з постраждалого в тяжкому стані, його необхідно розрізати або розірвати;
- дозволяти постраждалому дивитись свою рану;
- стурбованим виглядом хвилювати постраждалого.
Дійте залежно від рівня загрози.
Зберігайте спокій, уникайте паніки.
Використовуючи маломірні плаваючі засоби
ПАМ’ЯТАЙТЕ
Відповідальність за безпечне плавання, використання і стоянки плаваючих засобів несуть власники, керівники підприємств, орендатори.
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- використовувати моторні, вітрильні, веслові човни, водні мотоцикли та водні велосипеди в зоні пляжів та громадських місцях купання;
- керувати плаваючими засобами в нетверезому стані;
- виходити в плавання на незареєстрованих плаваючих засобах, без посвідчення на право управління, без дозволу компетентних органів;
- маневрувати та зупинятися поблизу великих суден, ставати на якорі на фарватері;
- заходити на акваторію пляжів та місць відпочинку людей;
- рухатися по акваторії при видимості 500 м, а по фарватеру менше 1000 м.
- зупинятися ближче 200 м від пасажирських та грузових причалів;
- швартуватись до плавучих навігаційних знаків;
- купатися с борту плаваючих засобів.
будьте вкрай обережні на воді!
За вікном літо. Все більше хочеться покинути квартиру й відправитися на природу, здебільшого до лісу або річки. Тому на часі говорити про воду, а точніше про правила поводження людей на водоймах, аби відпочинок приносив радість. Усім відомо, що вода – чудодійний засіб оздоровлення організму. Купання дає людині фізичне та моральне задоволення, допомагає позбутися стресів. Але, на жаль, для декого відпочинок біля води закінчується трагедією.
Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є правильний вибір і обладнання місць для купання; навчання дорослих та дітей плаванню, суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах, постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих. Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18, повітря не нижче +24.
Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води із швидкою течією, не заходьте у воду напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах; купаючись на “дикому пляжі” чи у незнайомому місці – не пірнайте з берега, гірки, дерева; у воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби; особливо слідкуйте за дітьми: їхня поведінка у воді не передбачувана; до плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів; утримуйтеся від далеких запливів: переохолодження – головна причина трагічних випадків. На рівнинних річках є багато ям і вирів. Вони підступно зустрічаються біля піщаних кос, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти.
На морі треба завжди зважати на хвилі, які можуть перевернути людину при вході у воду. Не намагайтеся плисти проти хвилі. Варто бути обережними біля водорізів. Не пірнайте з них, бо можна впасти – вони дуже слизькі від водоростей. Не запливайте за буйки! Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.
???????Якщо човен перевернувся, головне не розгубитися. Навіть коли перекинувся, він і тоді ще певний час тримається на воді, отже, треба зберігати спокій, і до прибуття рятувальників триматися за човен, штовхаючи його до берега. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на плаву. Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям неможливо. Під час катання дітей необхідна присутність дорослого в кожному човні. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді. Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, котрі вміють плавати, і з самовпененістю запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води. Тоді починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти рукою на себе ступню за великий палець.
Будьте дуже обережні під час відпочинку на воді, щоб він був для Вас і
Ваших дітей безпечним, весь час суворо дотримуйтеся порад рятувальників!
БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ’Я І ЖИТТЯ!