Нові тарифи на газ: що змінилось?
Про вартість доставки газу
Наприкінці грудня Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг схвалила зміни, які стосуються споживачів газу. Що змінилось і як платити за газ в нашому спецпроекті.
Завдяки прийнятим тарифам, які затверджено НКРЕКП 24 грудня 2019 року завершено анбандлінг на газовому ринку - тобто відділення продажу газу (поставка) від його розподілу (доставка). Таким чином, споживачі сплачуватимуть окремо за сам газ та за його доставку.
Окремі рахунки гарантують незалежність постачальників газу від операторів ГРМ – це запорука впровадження європейського ринку газу. Таким чином, нарешті виконано закон «Про ринок природного газу», який був прийнятий в 2015 році та вимоги Третього енергетичного пакету, згідно з якими доставка газу має буде відділена від його продажу.
Що відбулося?
24 грудня 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг змінила порядок оплати послуг з доставки газу. Тепер вартість розподілу буде в окремій платіжці.
Згідно з даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, 73% опитаних вказали, що для них важливо знати, скільки вони сплачують за газ, а скільки – за його доставку. Це один із результатів першого в Україні опитування споживачів енергетичних послуг.
Найбільш позитивно до системи роздільного нарахування поставилися молоді люди (18-28 років), а також ті, хто користується індивідуальним опаленням.
Буде окрема платіжка
За доставку газу - буде окрема платіжка. Газ – окремо, доставка – окремо! Тож з січня всі споживачі газу отримають окремі рахунки: один за газ, другий – за послугу з його доставки. Розділення платіжок відбудеться для споживачів всієї країни.
Більшість опитаних КМІС споживачів підтримали відділення плати за доставку газу. 74% споживачів вважають відокремлення платежу за доставку газу від загального рахунку за газ більш прозорим та зрозумілим, ніж діюча система нарахувань.
Як розраховується вартість доставки?
Вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить тільки від обсягів споживання.
За основу береться обсяг споживання газу впродовж «газового року». Це проміжок часу з початку жовтня до кінця вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно впродовж року.
Скільки складатиме такий платіж?
Для домогосподарств з плитою та колонкою, які використовують 170 кубометрів газу на рік або 14-15 кубометрів на місяць, щомісячний платіж за доставку не перевищуватиме 16 грн.
В чому вигода для споживача?
Споживачі можуть платити за доставку одним платежем за квартал, півроку, або навіть на рік. Таким чином вони зменшать свої витрати на комісії при проведенні платежів.
Це актуально для споживачів із газовою плитою або плитою та колонкою: якщо підсумувати їх щомісячні платежі за доставку газу, то це становить від 100 до 200 грн на рік.
Як щодо тих, хто споживає багато газу?
Взимку, коли споживачі значно збільшують використання газу, платіж за доставку газу залишається незмінним. Тому фінансове навантаження взимку при сплаті за газ зменшується. В I кварталі 2020 року споживачі заплатять за доставку газу менше, ніж торік. Це особливо відчутно для споживачів, які користуються газовим опаленням.
Споживачі, які використовують більшу частину газу взимку зможуть знизити навантаження на сімейний бюджет.
За даними опитування проведеного Київським міжнародним інститутом соціології 27% споживачів сплачують в опалювальний сезон понад 2000 гривень на місяць за спожитий газ. Завдяки, новій системі тарифів, вони зможуть зменшити витрати. Адже частину доставки газу, вони сплачуватимуть впродовж року рівними частинами.
Що буде, якщо Ваше споживання зменшилось?
Якщо споживач використав менше кубів, то і за доставку в наступному році він буде платитиме менше. Тому від обсягів споживання впродовж газового року залежить плата споживача за доставку газу в наступному році.
Як треба платити?
Послуги з доставки газу необхідно сплачувати в поточному місяці, до 20 числа. Так як в деяких містах і областях розмір плати за доставку газу буде меншим за комісію банку, то споживачеві буде вигідніше сплатити за кілька місяців одразу
Тариф на доставку буде однаковий для всіх чи відрізнятиметься?
Як і зараз, тариф на доставку газу буде відрізнятись в залежності від місця проживання споживача. Для жителів великих міст-мільйонників він буде нижчим, ніж для жителів областей.
Величина вартості доставки газу залежить від щільності розташування споживачів. Чим більше клієнтів на одиницю площі, тим нижчий тариф.
Наприклад, для обслуговування споживачів в багатоповерхівках використовується менше газопроводів і обладнання, тому вартість доставки для них буде нижчою.
Чи буде здійснюватися приведення обсягів газу до стандартних умов?
Так. При розрахунку вартості доставки газу споживачеві обсяг споживання буде приводитись до стандартних умов в залежності від розташування лічильника газу.
Чи треба платити, якщо газом не користуєшся?
За доставку газу треба буде платити, навіть якщо ви не використовуєте газ в окремі періоди. В наступному році ваша плата за доставку буде скоригована відповідно до реальних обсягів споживання.
Якщо газове обладнання не використовується взагалі і ви не плануєте цього в майбутньому, то вам варто розглянути можливість від’єднання від газових мереж із пломбуванням.
Приклади розрахунку щомісячної плати за доставку:
- споживач, який використовує газ на індивідуальне опалення житла, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року спожив 2,5 тис. кубометрів газу.
Чинний тариф на розподіл (доставку) для АТ "Миколаївгаз" з 1 січня 2020 року складає 1,308 грн. (з ПДВ).
Розрахуємо щомісячну плату за доставку газу для споживача з індивідуальним опаленням:
2500 кубів х 1,308 грн / 12 міс. = 272,50 грн./місяць
- споживач використовує газ тільки на приготування їжі. З 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року він використав 100 кубометрів газу.
Розрахуємо щомісячну плату за доставку газу для споживача з газовою плитою:
100 кубів х 1,308 грн / 12 міс. = 10,90 грн./місяць
Споживач може оплатити за доставку одним платежем — наперед, за кілька місяців. Таким чином він зменшить свої витрати на комісії банків при проведенні платежів.
У 2020 році рішенням НКРЕКП з рахунків за газ вилучена плата за доставку газу.
Тому з січня місяця всі споживачі газу будуть отримувати два рахунки: один за газ від постачальника, другий – за його доставку від Оператора ГРМ.
Законодавче підґрунтя:
- Кодекс газорозподільних систем;
- Методика визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу , затвердженого постановою НКРЕКП від 25.02.2015 №236;
- Постанова НКРЕКП від 24.12.2019 №3035 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Миколаївгаз»,
- Типовий договір на розподіл природного газу, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498
З січня 2020 року нарахування та оплата за послуги розподілу проводиться відповідно до окремих платіжних документів на рахунки Оператора ГРМ за зоною ліцензійної діяльності.
Порядок розрахунку:
- Для споживачів, що споживають газ більше 9 місяців річна замовлена потужність розраховується за газовий рік, що передував попередньому. Для 2020 року газовий рік розраховується за період з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року.
- Для нового споживача, що має фактичний період споживання природного газу менший ніж 9 місяців або за умови відсутності споживання природного газу побутовим споживачем та/або його об’єктом протягом усього попереднього газового року, річна замовлена потужність споживача (його об’єкта) визначається на рівні планових
- Новий споживач, який фактично споживає природний газ повні 9 місяців та до завершення повного календарного року споживання, величина річної замовленої потужності об’єкта споживача визначається як добуток числа 12 на фактичне середньомісячне споживання природного газу за попередні дев’ять місяців.
Річна замовлена потужність об’єкта (об’єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об’єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року.
Порядок оплати:
Оплата відповідно до умов Типового договору на розподіл проводиться до 20 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу.
Тариф на розподіл природного газу для АТ «Миколаївгаз» встановлено на період з 01 січня 2020 до 30 червня 2020 року на рівні 1,31 грн. за 1м3 (з ПДВ). З 01 липня 2020 року – 1,62 грн. за 1м3 (з ПДВ).
Оплата проводиться щомісячно за наступним розрахунком:
річна замовлена потужність
(розраховується за газовий рік)/12 * Тариф на розподіл поточного місяця = Вартість доставки на місяць
Розрахунковий рахунок:
Оператор газорозподільних систем
АТ "Миколаївгаз" ЄДРПОУ 05410263 , р/р UA593264610000026004300004893 в АТ Ощадбанк
Інформація про річну замовлену потужність, рахунки на оплату послуги за розподіл природного газу доступна в особистому кабінеті споживача газу на сайті 104.ua в розділі Доставка газу.
Консультації для споживачів з усіх питань проводить контактний центр для споживачів газу.
-
У 2020 році рішенням НКРЕКП з рахунків за газ вилучена плата за доставку газу. Тому з січня місяця всі споживачі газу будуть отримувати два рахунки: один за газ від постачальника, другий – за його доставку від Оператора ГРМ.
Щомісячний платіж за доставку газу буде однаковим та незмінним впродовж року. Вартість доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта і залежить від використаного ним обсягу газу в минулому газовому році. При розрахунку вартості доставки газу споживачеві обсяг споживання буде приводитись до стандартних умов в залежності від розташування лічильника газу.
-
Газовий рік - це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Щомісячний платіж за доставку газу розраховується наступним чином: сума кубів газу, спожитого за газовий рік, множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно впродовж року.
Тариф на доставку газу по країні відрізняється в залежності від місця проживання споживача. Величина вартості доставки газу залежить від щільності розташування споживачів. Чим більше клієнтів на одиницю площі, тим нижчий тариф.
Тариф на розподіл (доставку) для АТ "Миколаївгаз" з 1 січня 2020 року складає 1,308 грн. (з ПДВ).
Послуги з доставки газу необхідно сплачувати в поточному місяці, до 20 числа.
Споживачі можуть платити за доставку одним платежем за квартал, півроку, або навіть на рік. Таким чином вони зменшать свої витрати на комісії при проведенні платежів.
Якщо газ не використовується в окремі періоди, за доставку газу все одно треба буде платити. В наступному році плата за доставку буде скоригована відповідно до реальних обсягів споживання у поточному газовому році.
3. Приклади розрахунку щомісячної плати за доставку:
- споживач, який використовує газ на індивідуальне опалення житла, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року спожив 2,5 тис. кубометрів газу.
Розрахуємо щомісячну плату за доставку газу для споживача з індивідуальним опаленням:
2500 кубів х 1,308 грн / 12 міс. = 272,50 грн./місяць
- споживач використовує газ тільки на приготування їжі. З 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року він використав 100 кубометрів газу.
Розрахуємо щомісячну плату за доставку газу для споживача з газовою плитою:
100 кубів х 1,308 грн / 12 міс. = 10,90 грн./місяць