Суборенда земельної ділянки
Суборенда землі - це передача земельної ділянки її користувачем (орендарем) іншій особі в користування на певний строк та на умовах, погоджених з орендодавцем.
Орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця (крім випадків, визначених законом). Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду. (абз. 1 ст. 8 ЗУ "Про оренду землі").
Передача в суборенду земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів, забороняється. (абз. 6 ст. 8 ЗУ "Про оренду землі").
Сторони договору суборенди
Сторонами договору суборенди є орендар(користувач) земельної ділянки та суборендар.
Якщо орендарем земельної ділянки є ініціатор створення індустріального парку, така земельна ділянка або її частини передаються ним у суборенду учасникам індустріального парку відповідно до земельного законодавства України без попереднього погодження з орендодавцем, якщо це не суперечить договору оренди такої земельної ділянки. (абз. 7 ст. 8 ЗУ "Про оренду землі").
Власники та орендарі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, на період дії договору оренди можуть обмінюватися належними їм правами користування земельними ділянками шляхом взаємного укладання між ними договорів оренди, суборенди відповідних ділянок. Укладення договору суборенди у такому разі не потребує згоди орендодавця, при цьому орендар залишається відповідальним перед орендодавцем за виконання договору оренди. Припинення дії одного з договорів оренди, суборенди земельної ділянки, укладених у порядку обміну правами користування, припиняє дію іншого договору оренди, суборенди, укладеного взамін, про що обов’язково зазначається у таких договорах. (абз. 1 ст. 82 ЗУ "Про оренду землі").
Умови договору суборенди земельної ділянки
Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.(абз. 2 ст. 8 ЗУ "Про оренду землі").
Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі. (абз. 3 ст. 8 ЗУ "Про оренду землі").
Форма договору суборенди земельної ділянки
Право суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.(абз. 5 ст. 8 ЗУ "Про оренду землі"). За згодою сторін договір суборенди земельної ділянки посвідчується нотаріально. Державна реєстрація договорів суборенди земельної ділянки проводиться за порядком, визначеним для державної реєстрації договорів оренди землі.
Права та обов'язки землекористувачів
Землекористувачі, якщо інше не передбачено законом чи договором, мають право:
-
самостійно господарювати на землі;
-
власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію;
-
використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі;
-
на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом;
-
споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Землекористувачі зобов'язані:
-
забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки;
-
додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;
-
своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату;
-
не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;
-
підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;
-
своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;
-
дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;
-
зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.
Зміна, припинення та розірвання договору суборенди земельної ділянки
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. (ст. 30 ЗУ "Про оренду землі").
У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється. (абз. 4 ст. 8 ЗУ "Про оренду землі").
Договір суборенди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір суборенди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору суборенди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
.
Отримати консультацію з правових питань можна у Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 54056, м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61, тел. (0512) 44-54-60, 44-54-61 або у відділі Очаківське бюро правової допомоги Миколаївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: м. Очаків, вул. Торгова, 44, (05154)– 3-02-93.
Перейти на офіційну сторінку на Facebook можна за посиланням: https://www.facebook.com/1mykolaiv.centr.BVPD/
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.
Ще більше консультацій на інформаційному ресурсі WikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua.
Місце розташування та контакти відділів бюро правової допомоги.