Куцурубська громада
o

Що таке ВІЛ - інфекція - ?

Дата: 06.04.2023 09:57
Кількість переглядів: 879

ВІЛ-інфекція — це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини. Вірус вражає імунну систему, порушує захисні функції організму та поступово робить його беззахисним перед іншими інфекціями та захворюваннями.  Фото без опису

   Перші симптоми хвороби спостерігаються в середньому через 1,5 – 3 місяці після інфікування. Це так звана гостра стадія ВІЛ-інфекції, і вона спостерігається не у всіх інфікованих.

    Для гострої стадії характерна тривала лихоманка, схуднення, нічне спітніння, збільшення лімфатичних вузлів.  Після закінчення гострої стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який триває від кількох місяців до багатьох  (8 і більше ) років: здебільшого людина відчуває себе здоровою, веде звичайний спосіб життя, хоча періодично збільшуються лімфовузли, часто з’являються простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ і являють найбільшу загрозу для своїх сексуальних партнерів та партнерів "по голці" (наркоманів), не можуть бути донорами крові. Вірус, що знаходиться весь цей час в організмі, постійно вражає клітини імунної системи, так звані СД4 лімфоцити, які захищають організм від вторгнення мікроорганізмів ( бактерій, вірусів, грибків і т. ін.). В здоровому організмі їх кількість становить 1000 в мл. крові. Кожного року кількість СД4 в крові ВІЛ-інфікованого зменшується в середньому на 50 клітин, і коли їх кількість падає до 300-200 і нижче порушується система імунного захисту і розвиваються захворювання, спричинені збудниками різних інфекцій. Кінцевою стадією ВІЛ є СНІД – синдром набутого імунодефіциту. СНІД – це стадія хвороби, коли в організмі людини вже не залишається ресурсів для опору різним захворюванням.    

  Найчастіше це тривалі запалення легень (пневмонії), туберкульоз, вірусні хвороби (оперізуючий лишай, герпес, цитомегаловірусна інфекція). У деяких хворих розвиваються пухлини чи ураження нервової системи. Хвороба триває кілька років, прогресує, людина виснажується,  в результаті чого настає смерть.

    Для надання медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію створена мережа спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів – центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, які здійснюють диспансерний нагляд за ВІЛ-інфікованими і хворими на ВІЛ-інфекцію та СНІД, діагностують стадію хвороби, визначають тактику лікування. Починаючи з 1996 року, в світі впроваджується так звана комбінована  антиретровірусна терапія (АРТ), яка впливає безпосередньо на ВІЛ, пригнічує розмноження вірусних частинок, сприяє зміцненню імунітету, зростанню кількості СД4,  і цим значно подовжує життя ВІЛ-інфікованих, зменшують число смертей від цієї хвороби. В законодавчому порядку встановлено безоплатне лікування  хворих на  ВІЛ-інфекцію за рахунок Державного і місцевих  бюджетів, коштів донорських організацій.

ВІЛ-інфекція передається трьома шляхами:

  • через кров, виділення і секреторну рідину;
  • статевим шляхом;
  • від матері до дитини.

  Не виключена можливість ураження ВІЛ при порушенні правил гігієни при голінні, манікюрі, татуюванні та деяких інших косметичних процедурах, а також при медичних маніпуляціях, які супроводжуються пошкодженням цілісності шкіри чи слизових оболонок з використанням нестерильних інструментів. Правильна і своєчасна обробка косметичного приладдя та стерилізація медичного інструментарію (чи використання одноразового) забезпечують безпеку їх застосування.

  Запам’ятайте, неможливо заразитися ВІЛ через:

* рукостискання або обійми;

*через чхання або кашель;

*при користуванні, наприклад, громадським телефоном;

*при відвідуванні хворого в лікарні;

*при користуванні громадською вбиральнею;

*через їжу і посуд при спільному проживанні;

*через укуси комах; при купанні в басейні, ванні або лазні;

*через білизну і одяг.

Заходи профілактики. Найкращим і найдешевшим засобом запобігання зараження ВІЛ залишаються профілактичні засоби, дотримання та застосування яких дозволить уникати ризикованих ситуацій і чинників.

  • Статеві контакти – найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараження – уникати випадкових статевих контактів і використовувати презерватив.
  • Важливо знати, що вагітні ВІЛ-інфіковані жінки можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони якнайраніше звернуться в жіночу консультацію для проведення профілактичного лікування.
  • Перевірка донорської крові обов’язкова.
  • Внутрішньовенне вживання наркотиків не тільки шкідливо для здоров’я, але і значно підвищує можливість зараження вірусом.
  • Будь-який інструментарій (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління і т.п.), де може міститися кров людини, зараженої ВІЛ, потрібно стерилізувати. Вірус СНІДу не стійкий, гине при кип’ятінні миттєво, при 56 С градусах – протягом 10 хвилин. Можуть бути використані і спеціальні дезінфікуючі розчини. Спирт не убиває ВІЛ.
  • Тестування на ВІЛ —  найефективніший спосіб профілактики.  Якщо людина дізнається про свій позитивний статус, вона зазвичай змінює свою поведінку і приймає рішення про використання бар’єрної контрацепції та початок антиретровірусної терапії.

        Свідоме ставлення до свого здоров’я забезпечить захист від СНІДу!

                             Миколаївське районне управління Головного управління

                             Держпродспоживслужби в Миколаївській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора